PODSTAWY ANGIELSKIEGO – 4 najważniejsze zasady uczenia się angielskiego od podstaw.

Nauka Angielskiego od podstaw - poznaj najważniejsze zasady.

W tym wpisie poznasz 4 najważniejsze zasady uczenia się języka angielskiego dla początkujących. Dlatego jeśli jesteś osobą dorosłą, która potrzebuje szybko opanować podstawy angielskiego to poniżej zdradzę Ci przysłowiową „drogę na skróty” do błyskawicznego opanowania podstaw tego języka (i to ucząc się samodzielnie w domu – przez Internet). Zastosuj zawarte tu metody, a szybko nauczysz się poprawnie posługiwać angielskim w większości sytuacji.

O czym przeczytasz w tym artykule (spis treści):

Nauka języka angielskiego – Zasada 1 # (rozumienie).


1. Skup się na rozumieniu angielskiego – poznaj i opanuj angielskie słowa, które używa się po kilkaset razy w ciągu każdego dnia.

Nauka Angielskiego - najpopularniejsze słówka.
Najważniejsze angielskie słówka do nauki.

Zapewne wiesz, że aby móc nauczyć się języka angielskiego będziesz musiał/a znać słówka. Jednak dużym błędem jest uczenie się przypadkowych słów. Tak się składa, że o przydatności danego angielskiego słówka decyduje to jak często jest ono używane w codziennych rozmowach lub tekstach po angielsku.

Nauka angielskiego w szkole często opiera się właśnie na uczeniu osób początkujących zupełnie nieprzydatnych in słów (nazw ptaków, zwierząt, kolorów, itd). Ten często stosowany sposób nie przekłada się na wyraźne efekty w postaci rozumienia tekstu, więc często demotywuje uczniów.

Język angielski jest niezwykle obszerny. Zawiera on nie tylko setki tysięcy słów, ale również rozbudowaną gramatykę. Przez to nauka angielskiego w tradycyjny sposób często trwa latami. Ty zapewne nie masz tyle czasu, bo potrzebujesz natychmiastowych efektów. Dlatego aby szybko nauczyć się podstaw języka angielskiego musisz koniecznie na początku poznać i opanować tylko te słowa, które są najczęściej stosowane. Takie, które będąc np. w Londynie usłyszysz po kilkadziesiąt lub nawet kilkaset razy w ciągu dnia. 

Zobacz: słowa takie jak: ty, ja, i, z, co, tam, kiedy, gdzie, więc, dlaczego, jest, albo, czy, do, w, na, – czyli te z listy tysiąca najpopularniejszych odnajdziesz praktycznie w każdym zdaniu po angielsku, a ich rozumienie pomoże Ci określić o co w danym zdaniu lub stwierdzeniu o co chodzi.

Czy wiesz, że:  możesz poznać i zapamiętać nawet 30 000 angielskich słów i dalej nie rozumieć tego co ktoś mówi do Ciebie lub co czytasz po angielsku? Wystarczy że będą to słowa rzadko używane takie jak strych, tramwaj, różowy, koala, kombajn, purpurowy itd. Czyli słowa których zazwyczaj nie używa się na co dzień.

Dlatego idealnym dla Ciebie rozwiązaniem będzie opanowanie w pierwszej kolejności zaledwie tysiąca najważniejszych i najczęściej stosowanych angielskich słów. Jeśli dodasz do tego swoją znajomość języka polskiego to będziesz w stanie zrozumieć aż 80% angielskich treści w mowie i piśmie.

Podstawy Angielskiego – Zasada 1 – Podsumowanie.

Wniosek z tej zasady jest taki, że aby nie marnować czasu na nieskuteczną naukę języka angielskiego oraz nie zniechęcić się do języka już na początku – najlepiej rozpocząć naukę angielskiego od słów najczęściej używanych (na początek wystarczy pierwszy tysiąc).


Jak uczyć się podstaw języka angielskiego - darmowy poradnik online
Darmowy poradnik video o uczeniu się podstaw języka angielskiego.

Angielski od podstaw – zasada 2 # (nauka podstawowych zdań i zwrotów).


2. Poznaj strukturę często używanych angielskich zdań, aby móc samodzielnie wyrazić swoje myśli i zacząć swobodnie mówić po angielsku.

Angielskie zwroty do nauki mp3
Najpopularniejsze podstawowe angielskie zwroty i zdania.

Zakładając, że opanowałeś już słówka z listy tych tysiąca najpopularniejszych to kolejnym naturalnym krokiem w nauce angielskiego od podstaw będzie poznanie i opanowanie struktury zdań i zwrotów, które powtarzają się najczęściej.

Tutaj jest podobnie jak w przypadku słówek. Zamiast uczyć się zasad gramatycznych lepiej od razu zainteresować się i poznawać najczęściej używane w języku angielskim konstrukcje i schematy zdań. Ich znajomość pozwoli Cie swobodnie tworzyć setki poprawnie gramatycznie skonstruowanych wyrażeń po angielsku.

Zobacz praktyczny przykład:

Wystarczy że nauczysz się angielskiego zdania potrzebnego podczas zakupów np:

 •  I want to buy this newspaper – chcę kupić tą gazetę.

dodatkowo znając słówka takie jak: chleb, mleko lub telefon bez problemu i namysłu powiesz:

 • I want to buy this bread – chcę kupić ten chleb.
 • I want to buy this milk – chcę kupić to mleko.
 • I want to buy this phone – chcę kupić ten telefon.

W ten sposób wystarczy, ze wymienisz w nauczonym zdaniu jedno lub kilka słów i dzięki temu stworzysz wiele angielskich zdań w zależności od sytuacji w jakiej się znajdziesz.

Poniżej kilka przykładów zdań, które warto poznać i nauczyć się na początku.

 • Chciałbyś coś do jedzenia?
 • Gdzie pracuje Twój syn?
 • Gdzie jest sklep?
 • Ile to kosztuje?
 • Proszę bardzo
 • Możesz mi pomóc?
 • Powiem mu, że przyjdziesz
  itd.

W tym przypadku, jeśli chcesz zobaczyć szybkie efekty i nauczyć się poprawnej składni i schematów najważniejszych zdań po angielsku skorzystaj z tego kursu angielskiego mp3.

Dzięki niemu nauczysz się i  poznasz aż pięćset najbardziej potrzebnych i przydatnych zdań poprawnie skonstruowanych po angielsku. To wystarczy do tego aby poczuć się pewnie i wiedzieć,  że mówisz poprawnie po angielsku, zamiast zastanawiać się jakiego czasu użyć lub czy nie zabrzmi to śmiesznie.

Dodatkowo słuchając pełnych zdań po angielsku poznasz i nauczysz się odpowiedniej intonacji oraz akcentu, przez co będzie Ci jeszcze łatwiej podczas obcowania z żywym językiem.

Nauka angielskiego od podstaw – zasada 2 –  Podsumowanie:

Jeżeli Twoim celem jest w krótkim czasie samodzielnie i bez wkuwania zasad gramatyki nauczyć się swobodnie mówić po angielsku to koniecznie po zapamiętaniu najważniejszych słówek zajmij się opanowaniem najczęściej używanych w codziennej komunikacji schematów zdań.

Dodaj do tego również przetłumaczone zdania i zwroty, które Ty najczęściej używasz na co dzień. Przetłumacz również zdania i zwroty związane z Twoją pracą, hobby i rzeczami, które Cię interesują.

Dodatkowo np. jeśli często mówisz „moim zdaniem” – to naturalnym będzie to abyś wiedział jak ten zwrot brzmi po angielsku.


Podstawy Języka Angielskiego – zasada 3 #  (słuchaj i otaczaj się językiem).


3) Zacznij otaczać się językiem – słuchaj i ucz się angielskiego w każdej wolnej chwili.

Zakładając, że znasz już podstawy angielskiego czyli słówka oraz najważniejsze konstrukcje zdań. Dzięki temu potrafisz już zrozumieć to co ktoś do Ciebie mówi oraz porozumieć się po angielsku w codziennych sytuacjach.

Nauka Angielskiego Online - Ranking 2018
Lista rekomendowanych kursów do nauki angielskiego online.

Dalej aby samodzielnie i wszechstronnie rozwijać swoje umiejętności językowe możesz skorzystać z internetowych kursów i lekcji (aktualny ranking najlepszych stron do nauki angielskiego online możesz zobaczyć klikając na obrazek po prawej stronie).

Przykładowo korzystając z kursu angielskiego online eTutor możesz rozwijać inne umiejętności językowe takie jak rozumienie ze słuchu, pisanie po angielsku, wymowa, czytanie itd. Na jego stronach po zarejestrowaniu darmowego konta możesz:

 • wykonywać setki różnorodnych ćwiczeń,
 • grać w internetowe gry językowe,
 • słuchać nagrań i specjalnie przygotowanych filmów tłumaczących podstawowe zasady gramatyki angielskiej,
 • ćwiczyć właściwą pisownię,
 • ćwiczyć poprawna wymowę,
 • uczyć się nowych angielskich słówek dodając je do systemu powtórek i w ten  sposób szybko i efektywnie je zapamiętywać.

A to tylko niektóre możliwości,  z których możesz skorzystać.

Więcej o tym kursie dowiesz się na stronie: Angielski eTutor – kurs do samodzielnej nauki angielskiego online lub oglądając poniższe nagranie video.

Nauka Angielskiego na stronie eTutor – kliknij aby zobaczyć video.

Opanuj podstawy angielskiego poprzez słuchanie.
Kobieta słuchająca podstaw języka angielskiego.

Następnym krokiem, któremu warto poświęcić sporo czasu jest osłuchiwanie się z językiem angielskim.

Słuchając angielskich tekstów, wykładów lub filmów wchłaniasz melodię tego języka, rozwijasz rozumienie ze słuchu oraz angielską wymowę. W ten sposób rozwijasz i poznajesz również nowe słownictwo, a to poprowadzi Cię do wręcz automatycznego stosowania angielskiego w praktyce.

Gdzie słuchać angielskiego?  Poszukaj w Internecie lub na YouTube filmów lub wykładów na interesujące Cię tematy i słuchaj w każdej wolnej chwili. Pamiętaj jeśli znasz słówka oraz tematykę to zdecydowanie prościej będzie Ci zrozumieć te nagrania.

Polecane strony i kanały do nauki angielskiego ze słuchu.

 • Angielski na YouTube – znajdziesz tam ogrom materiałów, kursów i filmów pomocnych podczas samodzielnej nauki angielskiego ze słuchu. Przykładem może być nasz kanał Angielski Online na YouTube
 • Prezentacje i wykłady na stronie TED (www.ted.com) – witryna, gdzie znajdziesz wiele prezentacji oraz tematycznych wykładów po angielsku prowadzonych często przez znanych i wybitnych ludzi.
 • Nauka ze słuchu z kursami EngVid.com – rewelacyjna strona z lekcjami angielskiego na video prowadzonymi po angielsku i to w zupełności za darmo.
 • Diki – bezpłatne podcasty do nauki angielskiego ze słuchu – baza praktycznie nieograniczonej ilość bezpłatnych podcastów oraz audycji radiowych po angielsku do słuchania.

Czy wiesz, że:  wielokrotne słuchanie jakiegoś nagrania lub prezentacji po angielsku sprawia, że z każdym następnym razem rozumiesz z niego coraz więcej? Sprawdź to osobiście korzystając z darmowych lekcji dla początkujących. Po uruchomieniu dowolnej lekcji na stronie wysłuchaj jej kilka razy, a zobaczysz, że zawarte w niej angielskie słówka i zdania same „wejdą Ci do głowy”.

Podstawy języka angielskiego – zasada 3 (podsumowanie).

Osłuchanie się z językiem angielskim jest kluczowe, aby poprawnie móc posługiwać się tym językiem w codziennych sytuacjach. Dodatkowo koniecznie wspomagaj się materiałami oraz kursami, które możesz znaleźć w Internecie. Ucz się samodzielnie i otaczaj się językiem angielskim na każdy możliwy sposób. Zainstaluj mobilną aplikację w swoim smartfonie. Pobierz i wgraj sobie również lekcje mp3 po to aby każdy możliwy czas wykorzystywać na rozwijanie podstawowych umiejętności językowych.


Nauka angielskiego – zasada 4 #  (ucz się tego czego potrzebujesz)


4. Ucz się specjalistycznego słownictwa z angielskich tekstów przetłumaczonych na język polski.

Specjalistyczna nauka angielskiego
Ucz się tego czego naprawdę potrzebujesz.

Jeśli potrzebujesz opanować i nauczyć się specjalistycznego słownictwa na dane (niszowe) tematy, a masz problem ze znalezieniem kursu do nauki w Internecie to musisz wiedzieć, że istnieje sposób na to zamieniać dowolne angielskie teksty na lekcje angielskiego dopasowanie do siebie.

Umożliwia to specjalna strona: objaśniacz angielskiego. Dzięki tej witrynie każdy znaleziony w sieci i wklejony tekst związany z Twoją pasją lub praca staje się lekcją, którą system wyjaśni Ci na tyle na ile wytłumaczyłby Ci ją nauczyciel w szkole językowej. Skorzystaj z jego możliwości aby uczyć się samodzielnie.

Obecnie na stronie tej znajdziesz możliwość przetestowania go zupełnie za darmo. Więcej o objaśniaczu angielskiego oraz jak z niego korzystać dowiesz się z tego nagrania video.


Najlepsze strategie nauki języka angielskiego od podstaw na video (podsumowanie).

Nauka angielskiego według przedstawionych powyżej czterech zasad pozwoli Ci opanować angielski na poziomie podstawowym w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu zdobędziesz umiejętność swobodnego posługiwania się nim w codziennych sytuacjach. Umiejętności zdobyte w ten  sposób wystarczą Ci w czasie podróży za granicę, w przypadku kontaktu z obcokrajowcem lub w wielu innych sytuacjach, kiedy użycie języka angielskiego będzie niezbędne.

Pamiętaj:

 • Znając 1000 najczęściej stosowanych angielskich słów oraz język polski będziesz rozumieć to co ktoś do Ciebie mówi po angielsku.
 • Znając konstrukcje najważniejszych zdań stworzysz własne poprawne sformułowania po angielsku.
 • Osłuchanie się z językiem wzmocni tylko Twoje zrozumienie i odczuwanie tego języka na co dzień. Dlatego ucząc się w ten sposób zobaczysz szybkie efekty w krótkim czasie, przez co będziesz miał dodatkową motywację, aby jeszcze bardziej się rozwijać w tym kierunku.

Na zakończenie w podsumowaniu tego wpisu zobacz również poniższe nagranie wideo autorstwa Sebastiana Schabowskiego, a poznasz jedno słowo, które odpowiada za szybka naukę podstaw języka angielskiego dla początkujących.

.

Oceń ten wpis.

Wybierz ilość gwiazdek

Średnia ocen 4.9 / 5. oddanych głosów: 61

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

5 Comments on “PODSTAWY ANGIELSKIEGO – 4 najważniejsze zasady uczenia się angielskiego od podstaw.”

 1. „Ucz się, czego potrzebujesz” szczególnie do mnie trafia – niedawno skończyłem czytać książkę autobiograficzną Franka Zappy. nie zliczę, ile razy sięgałem do słownika, gdy jakieś nowe dotąd nieznane mi słówko pojawiało się na stronach tej zacnej książki, którą gorąco polecam wszystkim, którzy lubią czytać o niebanalnych przygodach ekscentrycznych ludzi.

 2. Wyjątkowo pomocne porady. W końcu ktoś napisał konkretnie i na temat a nie ucz się angielskiego z filmów, z piosenek, ucz się słówek, gramatyki itd.

 3. Ja od jakiegoś czasu uczę się języka angielskiego metodą dziecka. Jestem zadowolony z nauki w domu, wcześniej nie pomyślałbym, że mogę się tak dobrze nauczyć języka w domu.
  Polecam każdemu, kto zaczyna przygodę z nauką języka lub chce się w końcu nauczyć mówić.

 4. Bardzo ciekawy wpis. Zgadzam się z tym, ze nie ma żadnej unikalnej metody na skuteczna naukę języka. Uważam, że to zależy przede wszystkim od chęci do nauki, a także od kursów albo korepetytora. Lubisz oglądać swój ulubiony serial albo słuchać jakiś zespół muzyczny? Ktoś co ma nas zachęcić do nauki języka obcego. Ja byłem zawsze ciekaw jak brzmi mój ulubiony serial bez dubbingu. Byłem ciekaw jak brzmi oryginalny lektor, ale z początku ciężko mi było zrozumieć ich unikalny akcent. Gdy znalazłem dość ciekawy kurs online na questfe pl. Dzięki temu z biegiem czasu zaczynałem rozumieć angielski, a także przyzwyczaiłem się do ich akcentu. Warto moim zdaniem próbować różnych metod. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *